Expert na digitalizaci firem Filip Dřímalka ve své úvodní prezentaci upozornil na důležitost digitálních dovedností, ale také na posun ve vnímání požadavků na zaměstnance. Práce s informacemi a schopnost spolupráce, komunikace a řešení problémů jsou podle něho klíčové. Už nestačí být pouze skvělým odborníkem, je třeba mít také schopnosti inovace a leadershipu. Podle Dřímalky může být každý inovátorem, pokud se obklopí dalšími inovátory.
O strategii BMW Logistics Next hovořil Marco Prüglmeier z BMW Group. I on zdůraznil nutnost spolupráce. Cílem automobilky podle jeho slov nejsou továrny, kde nebudou pracovat lidé, ale továrny, kde budou mít lidé veškeré možné stroje k dispozici tak, aby byli efektivnější, rychlejší a výkonnější. Zdůraznil také potřebu pravidel pro autonomní vozítka a vznik standardu VDA 5050, který se právě tomuto tématu věnuje.
I další z hlavních řečníků, Jiří Cee ze ŠKODA AUTO, kladl důraz na týmovost. Lidé jsou podle jeho slov nejdůležitějším článkem logistiky, jakkoli je pokročilá a digitalizovaná. Dalším tématem, které otevřel, je zelená logistika. V rámci aktivit na ochranu životního prostředí využívá ŠKODA AUTO nástroj KALOGEMIS. Jde o kalkulátor logistických emisí, který umožňuje jednoduše vypočítat emise CO2 a porovnávat tak transportní koncepty z hlediska dopadu na životní prostředí. Vedoucí logistiky značky ŠKODA se na konferenci zároveň neoficiálně rozloučil se svou kariérou a oznámil jméno svého nástupce, kterým bude David Strnad.
Velká část programu patřila případovým studiím a technologiím. Zazněly zkušenosti z digitalizace a automatizace ve společnostech Hella Innenleuchten-Systeme Bratislava, Webasto Roof & Components Czech Republic, Autoneum CZ nebo Fehrer Bohemia. Ve všech případech se ukázalo, že kromě technologií bylo třeba také kritické myšlení a obrovská vůle realizačních týmů. Tím se důležitost úlohy lidí při automatizaci logistických a výrobních procesů opět potvrdila. O budoucnosti automatizační techniky na podiu promluvil Faouzi Grebici ze společnosti OMRON. Jeden z modelů autonomního inteligentního vozítka této společnosti mohli navíc účastníci vidět i naživo.
Konference TAL 2020 byla výjimečná také tím, že letos se konal její dvacátý ročník, a to byl důvod k oslavě během společenské části programu. Zástupci společnosti Aimtec společně s IHK Regensburg a Beratungsbüro Oberpfalz zdůraznili důležitost a přínosnost přeshraniční spolupráce regionů a ocenili úlohu konference TAL, která podporuje vzájemné sdílení zkušeností. Celkový dojem akce shrnuje Roman Žák, předseda představenstva společnosti Aimtec: „Letošní ročník konference TAL předčil všechny předchozí: ať už z hlediska nabité atmosféry, z pohledu návštěvnosti nebo úrovně řečníků. Ti přijeli z několika zemí a od všech jsme dostali tu nejlepší zpětnou vazbu k nosné myšlence akce ‚Who is the driver‛, k organizaci a profesionalitě konference. Věříme, že se nám i díky TALu daří vzbudit v manažerech odvahu nejen k nastartování dalších digitalizačních projektů, ale že si zároveň odnášejí inspiraci a sdílené zkušenosti, jak tyto projekty dotáhnout do úspěšného konce.“
Richard Brunner, Karla Stánková-IHK Regensburg, Lucie Valentová, Michael Zankl-Bezirk Oberpfalz, Roman Žák, Marie Nováková, Jaroslav Follprecht - Aimtec
Hlavními partnery konference TAL 2020 byly společnosti Deloitte a Zebra Technologies. Dominika Radil, Channel Account Manager CZ&SK Zebra Technologies o akci říká:
„Konference TAL 2020 byla jednou z nejlepších akcí za poslední rok, nabitá mnoha užitečnými informacemi v oblasti automobilové logistiky. Na konferenci bylo možné setkat se s odborníky ve svém oboru, kteří předávali inovativní vidění a směr budoucnosti tohoto průmyslu.”
Partnery konference byli: Bayern Innovativ, Beratungsbüro Oberpfalz, Desseq.eu, Jihočeská hospodářská komora, LINTECH, OMRON, Plzeňský kraj, SAP a ZF OPENMATICS.
Mediální partneři: AIMagazine, Automobil Industrie, Automa, IT Systems, Logistika, Svět průmyslu a Systémy Logistiky.