Tiskové zprávy

Vítězné projekty #AimtecHackathonu překvapily svou různorodostí

Written by Sample HubSpot User | May 12, 2022 11:06:00 AM

Jako jedna z mála podobných akcí #AimtecHackathon účastníky nijak tematicky neomezuje a nechává jim volnost v tom, do jakého projektu se pustí. Robotická vozítka postavená na umělé inteligenci, technologie pro zpracování řeči a obrazu, virtuální realita i 3D tisk. To je výčet pouze několika málo technologií z široké palety, kterou mohou soutěžící pro projekty využít. Unikátní šanci pro hackery zajistila také partnerská společnost Alza.cz, která zapůjčila hypermoderního robota Spot od Boston Dynamics. Právě tohoto robotického „psa“ naučila jedna ze skupin přinášet z lednice plechovky energetického nápoje. Každou z technologií na místě zastupoval odborný mentor, se kterým se mohly soutěžní týmy v průběhu akce radit a učit se od něj.

Porotu zaujali robotí bojovníci, veřejnost se zamilovala do trenéra fakírů

Po dvou dnech s minimem spánku rozhodla odborná porota v neděli 8. května o vítězných týmech. První místo získal projekt nazvaný „Иди нахуй (Idi na chuj)“ reagující na válku na Ukrajině. Tým naučil programovatelné roboty DJI Robomaster rozpoznat různé symboly a reagovat na ně, měnit barvy z červené na žlutou a modrou nebo neútočit, pokud zaměřený subjekt zvedne ruce a vzdá se. Na druhé příčce se umístil tým Plajta s projektem Trenér fakírů. Nejmladší tým celého hackathonu naučil počítač reagovat na zvuky a pohyby flétny, díky kterým následně členové týmu dokázali hrát hry nebo dávat počítači příkazy. Třetí místo obsadil tým zaměřující se na učení robotů prostřednictvím zpětné vazby, jako jsou například pohlazení nebo naopak plácnutí. Zapojil také hlasové povely či stisknutí tlačítka zastupujícího pokyny ano a ne. Z hlasování všech účastníků, partnerů a organizátorů pak vzešla cena veřejnosti, kterou si odnesl tým Plajta s Trenérem fakírů. Velkou pozornost sklidil také z toho důvodu, že jeho členům bylo kolem patnácti let. Přestože byli mladší než ostatní účastníci, patřili mezi nejnadšenější a nejodvážnější hackery.

„Vítěze jsme vybírali nejen s ohledem na to, zda dokázali předvést živou ukázku realizace projektu, ale i podle velikosti výzvy, kterou si dali za cíl pokořit. Důležitým aspektem byla také spolupráce v rámci týmu,“ uvedl Roman Žák, jeden ze zakladatelů organizátorské firmy Aimtec a člen poroty.

#AimtecHackathon obohatily i přednášky pro veřejnost a dětský program

Hackerský víkendový maraton doplnila série tech přednášek TechTalks s řečníky, jakými byli Tomáš Krivda z Vanilla Robotics nebo Jan Kubálek z BringAuto, kteří pocházejí z českých technologických firem se zaměřením na autonomní doručování. Úspěch sklidila i přednáška Jakuba Vališe z JALUD Embedded. Jeho projekt se díky rozpoznávání zvuků stará o bezpečnost plzeňských ulic. Sérii uzavřel Kamil Malinka z FIT VUT s přednáškou o deepfakes, jejich benefitech, ale i rizikách. V neděli ovládl Moving Station dětský program YoungHackers, který ve spolupráci se vzdělávacími a zájmovými organizacemi představil nejen technologické hračky, ale i možnosti vzdělávání v kraji.

O akci #AimtecHackathon:

#AimtecHackathon pořádá společnost Aimtec. Podporuje tak technické vzdělávání a povědomí o IT u širší veřejnosti. V letošním roce se konal již šestý ročník této akce, která se mimo programátorský maraton HackIT skládá také ze série technologických přednášek TechTalks a dětského programu YoungHackers. Podrobnosti o projektu najdete na www.aimtechackathon.cz.

Partneři #AimtecHackathon 2022:

Partneři HackIT: Alza.cz, Amazon Web Services, Dratek.cz, iNFINITE production, RPishop.cz, RVtech.cz, Správa informačních technologií města Plzně, SpeechTech a 3D tisk z dílny Pavla Tajduše a Petra Milsimera.

Partneři TechTalks: BringAuto, JALUD Embedded, Fakulta informačních technologií VUT v Brně, Vanilla Robotics.

Partneři YoungHackers: Campo Arduino, nvias, Středisko volného času Radovánek, VOŠ a SPŠE Plzeň a 3D tisk z dílny Pavla Tajduše a Petra Milsimera.

Celá akce se uskutečnila za úžasné podpory týmu Moving Station a skvělého cateringu Roberta Šlajse.